είσοδος...

logo mathiteia

Η εκπαίδευση αλλιώς... υπό το πρίσμα της ΔΔΕ Χαλκιδικής

Οδηγίες για το 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Το παρόν έγγραφο οδηγιών αφορά μόνο τις σχολικές μονάδες που υπέβαλαν εμπρόθεσμα περίληψη εργασίας για συμμετοχή στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής.

Download this file (ΟΔΗΓΙΕΣ.doc)ΟΔΗΓΙΕΣ.doc88 kB

1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικών Συμβούλων στις 23 & 24 Νοεμβρίου στην Κόρινθο

Η Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων (ΠΕΣΣ) πραγματοποίησε με πολύ μεγάλη επιτυχία το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικών Συμβούλων, με τίτλο,?Σύγχρονες Διδακτικές Προσεγγίσεις?, σε συνεργασία με το ΠΕ.Τ της ΠΕΣΣ Πελοποννήσου και το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Δ.Ε. του νομού μας Γεωργιάδης Μιχαήλ, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων και Σταφυλίδου Σταματία, Σχολική Σύμβουλος Μαθηματικών, συμμετείχαν στις εργασίες του Συνεδρίου με την εισήγησή τους: ?Η καινοτομία των ερευνητικών εργασιών στην λυκειακή βαθμίδα της ελληνικής εκπαίδευσης:   προδιαγραφές και όροι εφαρμογής?.

Επισυνάπτεται περίληψη της εργασίας, ενώ το πλήρες κείμενο θα συμπεριληφθεί στα υπό δημοσίευση Πρακτικά του Συνεδρίου.

FileFile size
Download this file (georgiadis_stafylidou_erer_sum.pdf)georgiadis_stafylidou_erer_sum.pdf50 kB

Η Διδασκαλία του μαθήματος Βιωματικές Δράσεις: Σχολική και Κοινωνική Ζωή

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Δ.Ε. Ν. Χαλκιδικής διοργάνωσαν και υλοποίησαν τρία Επιμορφωτικά Σεμινάρια με θέμα «Η Διδασκαλία του μαθήματος Βιωματικές Δράσεις: Σχολική και Κοινωνική Ζωή» α) Στο Γ/σιο Ν. Μαρμαρά στις 21-10-13, β) στο 2ο Γ/σιο Ν. Μουδανιών στις 23-10-13 και γ) στο Γ/σιο Πολυγύρου στις 30-10-13 για τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το συγκεκριμένο μάθημα της Α΄ γυμνασίου στα σχολεία των αντίστοιχων περιοχών. Στην επιμορφωτική δράση ακολουθήθηκε η βιωματική προσέγγιση και οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν σε μια διδασκαλία προσωμοιωτικού χαρακτήρα. Το υλικό του σεμιναρίου είναι αναρτημένο στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Δ.Ε. Ν. Χαλκιδικής

Μιχαήλ Γεωργιάδης, ΠΕ02,

Σταματία Σταφυλίδου, ΠΕ03,

Ισμήνη Ιωαννίδου, ΠΕ04

Αγγελική Δεληγιάννη, ΠΕ06,

Στυλιανός Πατμάνογλου, ΠΕ11

Επιμορφωτικό Σεμινάριο και Ενημέρωση από τη Σύμβουλο ΦΕ

Επιμορφωτικό Σεμινάριο και Ενημέρωση από τη Σχολική Σύμβουλο Φ.Ε. Ιωαννίδου Ισμήνη

Download this file (Enhmerwsh.doc)Enhmerwsh.doc191 kB
Download this file (Epimorfwtiko.doc)Epimorfwtiko.doc199 kB

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΣ Α ΓΕΛ ΗΜΕΡ. ΚΑΙ Β ΓΕΛ ΕΣΠΕΡ. ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014

Ενδεικτικός Προγραμματισμός της Διδακτέας -Εξεταστέας Ύλης στα Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας

Ενδεικτικός Προγραμματισμός της Διδακτέας ?Εξεταστέας Ύλης στα Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας «Α.Ο.Θ.» και Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων των Ημερήσιων και Εσπερινών Γενικών Λυκείων για το σχολικό έτος 2013-2014.

Το Μάθημα «Αρχές Οικονομίας», επιλογής, Β΄ Τάξης Γενικών Λυκείων

Το Μάθημα «Αρχές Οικονομίας», επιλογής, Β΄ Τάξης Γενικών Λυκείων.

Ημερίδα - Ενημέρωση Σχολικών Συμβούλων

Ημερίδα με θέμα τις Ερευνητικές Εργασίες στο νομό Χαλκιδικής - Ευχαριστίες