ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΠΑΛ

Download this file (Χρονοδιάγραμμα.pdf)Χρονοδιάγραμμα.pdf62 kB

Πρόσκληση για διάθεση στα ΚΠΑ2 του Ο.Α.Ε.Δ. εκπαιδευτικών προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας

Πρόσκληση για διάθεση θέσεων Μαθητείας στα ΕΠΑΛ και ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και στις ΕΠΑΣ Ο.Α.Ε.Δ.

Νέες ειδικότητες στα τμήματα Μαθητείας αποφοίτων ΕΠΑΛ

Επιλέγω ΕΠΑΛ

Το Υπουργείο Παιδείας αναγνωρίζοντας τη σημασία της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΚ) στηρίζει ουσιαστικά τη λειτουργία του Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) αναβαθμίζοντας το ρόλο του με μια σειρά νομοθετικών ρυθμίσεων. Σε συνέχεια αυτών των αλλαγών και στο πλαίσιο του στρατηγικού σχεδίου επικοινωνίας και δημοσιότητας που εκπονείται για την ΕΕΚ και προκειμένου να γίνει η δημοσιοποίηση και ανάδειξη της νέας δομής του ΕΠΑ.Λ στο ευρύ κοινό, δημιουργήθηκε ανάλογο υλικό προβολής.

Το οπτικοακουστικό μήνυμα (spot) δίνει πληροφόρηση σχετικά με τις θεσμικές αλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί σε επίπεδο δομής του προγράμματος σπουδών στο Επαγγελματικό Λύκειο, ενημερώνει για τη διεύρυνση της πρόσβασης των αποφοίτων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και για την εφαρμογή του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας.