ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ*** Κενές οργανικές θέσεις Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. για μεταθέσεις σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. για το σχολικό έτος 2016-2017

Εγκύκλιος Μεταθέσεων Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. σε Σ.Μ.Ε.Α.Ε. και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. για το σχολικό έτος 2016-2017

Μεταθέσεις 2016-17: Οριστικοί Πίνακες Μοριοδότησης Μεταθέσεων

Κατόπιν εξέτασης των ενστάσεων σχετικά με τους πίνακες μοριοδότησης από το ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής με την αριθ. 5/23.03.2017 Πράξη, ανακοινώνονται οι οριστικοί πίνακες μοριοδότησης μεταθέσεων όλων των τύπων.

Μεταθέσεις 2016-17: Πίνακες Μοριοδότησης

Ανακοινώνονται οι πίνακες μοριοδότησης για τις μεταθέσεις 2016-17.

Ενστάσεις σχετικές με τους πίνακες θα υποβάλλονται από 20-03-2017 μέχρι και 22-03-2017.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Σε συνέχεια της επισυναπτόμενης διευκρινιστικής εγκυκλίου του ΥΠ.Π.Ε.Θ. σχετικά με τις αιτήσεις μετάθεσης, επισημαίνονται τα εξής:

1. Για όσους εκπαιδευτικούς έχουν ήδη καταθέσει και αποστείλει τα δικαιολογητικά που συνοδεύουν την αίτηση μετάθεσης , όποιου τύπου, και εφόσον σε αυτά δεν συμπεριλαμβάνεται το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή το πιστοποιητικό εντοπιότητας, η Δ/νση Δ.Ε. Χαλκιδικής έχει προβεί στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση.
  2. Όσοι εκπαιδευτικοί δεν έχουν ακόμη προχωρήσει στην αποστολή των δικαιολογητικών, θα πρέπει σε αυτά να συμπεριλάβουν και το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και εντοπιότητας. Επισημαίνεται ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας.

Εγκύκλιος μεταθέσεων εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2016-2017

Οι αιτήσεις υποβάλλονται, από 16-2-2017 έως 28-2-2017, μέσω του Online Συστήματος Διαχείρισης Μητρώου Εκπαιδευτικών

Αιτήσεις Μετάθεσης - Δικαιολογητικά

ΣΧΕΤ: Η, με αριθμ. πρωτ. 26586/Ε2/16-02-2017 (ΑΔΑ: ΨΩΑΜ4653ΠΣ-ΩΓΣ), εγκύκλιος            μεταθέσεων του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σε συνέχεια της παραπάνω σχετικής εγκυκλίου, παρακαλούνται οι Διευθύντριες και οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων να ενημερώσουν τους μόνιμους εκπαιδευτικούς του σχολείου τους, οι οποίοι δεν έχουν τοποθετηθεί οριστικά και βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής ότι θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης ή βελτίωσης, ανάλογα με την περίπτωση, χωρίς προτιμήσεις (Κεφ. Α΄1.1 σελ.2). Μόνο έτσι κατοχυρώνεται το δικαίωμα να αιτηθούν από το ΠΥΣΔΕ Χαλκιδικής τοποθέτηση σε οργανική θέση ή βελτίωση θέσης, όταν αυτές προσδιορισθούν.

Αναφορικά με τα συνοδευτικά της αίτησης δικαιολογητικά – συμπεριλαμβανομένης και της πράξης ανάληψης για το 2016-2017 -, παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να προσέξουν τις οδηγίες της εγκυκλίου και να φροντίσουν η ηλεκτρονική αποστολή των δικαιολογητικών να γίνει σύμφωνα με αυτές. (Η δομή της ηλεκτρονικής αποστολής θα πρέπει να συμφωνεί με τις αναλυτικές οδηγίες των σελ. 4-5 της εγκυκλίου μεταθέσεων)

Αυτεπάγγελτα θα αναζητηθούν από τη Διεύθυνση Δ.Ε., μόνο όσα προβλέπονται από τις αντίστοιχες διατάξεις: πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης και ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας.

Εφιστούμε την προσοχή ως προς την λεπτομερή ανάγνωση της εγκυκλίου καθώς τα στοιχεία που δηλώνονται στην αίτηση μετάθεσης έχουν την έννοια της υπεύθυνης δήλωσης, με βάση τα οριζόμενα στο άρθρο 8 του Ν.1599/86 και ψευδής δήλωση συνεπάγεται κυρώσεις που προβλέπονται από την παράγραφο 6 του άρθρου 22 του ίδιου νόμου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΗΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Download this file (706Σ465ΧΘΨ-Ζ4Χ.pdf)706Σ465ΧΘΨ-Ζ4Χ.pdf132 kB